Swetry na druty i wiosenny ażurek

Swetry na drutach i ażurowe wzory czyli trochę wiosny w zimie

Zima i wiosenne wzory na druty

Wzory, swetry damskie i męskie, na drutach, szydełkowanie…, ale zanim przejdę do tematu wpisu to kilka słów refleksji pogodowej.

Czy tylko mi się tak wydaje, że klimat robi nam ostatnio niespodziane niespodzianki (dwa ostatnie słowa to cytat z piosenki, ciekawe czy zgadniesz). Czasem trudno uwierzyć, że mamy kalendarzową porę roku. Wiele wskazuje całkiem inną.

W tym roku także było dość dziwnie. Najpierw długo, długo nie było zimy. Kiedy w końcu przyszła, to taka prawdziwa z wielkim (naprawdę wielkim) mrozem i śniegiem. Ale jak tak dobrze policzyć, to trwała ona zaledwie jakieś 3-4 tygodnie. Ja już pod jej koniec poczułam przedsmak wiosny. Jak? Poproszono mnie o zrobienie ażurowego sweterka dla sympatycznej pani Kasi :). Lubię robić swetry na drutach więc nie wahałam się długo.

Wynik dziergania czyli wspomniany ażurowy sweterek możesz zobaczyć na zdjęciu (dodałam do niego chustę dla poprawienia efektu (mam nadzieję 🙂 ) ):

Swetry na druty i wiosenny ażurek

Ścieg, druty i rosyjski

Sweterek typowo wiosenny, z bawełnianej włóczki, w kolorze fiołków. Wzór pochodzi z rosyjskiego wydania Diany sprzed kilku lat :).

Cóż, sam opis niestety na niewiele się przydał, ponieważ z rosyjskim nie miałam do czynienia od czasu liceum. Na całe szczęście schematy wystarczyły. Zabawa z całą resztą: przeliczenie ilości oczek, długość, szerokość, podkrój pach, kształt dekoltu jakoś poszła z głowy 🙂 i przy wsparciu kartki i ołówka.

Główny ażurowy wzór sweterka nie jest zbytnio skomplikowany. Do tego bardzo ładnie wygląda. W każdym razie (gust to gust, może Tobie nie?) mi się spodobał.

Małe zbliżenie ściegu możesz obejrzeć na zdjęciu.

Wykończenie dołu i rękawów

Fajną ozdobą jest przede wszystkim ciekawe wykończenie dołu i rękawów. Jest ono dorabiane do gotowego sweterka w przeciwną stronę i lekko się rozszerza. I coś dla oka czyli kolejne zdjęcie ze zbliżeniem:

I tak, po zrobieniu tego sweterka, sama nabrałam ochoty na coś wiosennego – dla siebie. A tu czeka jeszcze w kolejce rozpoczęty cardigan z boucli dropsa, robiony oczywiście bez żadnych opisów, więc trzeba kombinować. A efekt nie wiadomo, czy na pewno będzie taki, jak ten w mojej głowie :).

Na koniec

Wiosna przychodzi, dni coraz dłuższe, wieczory krótsze. Ja jednak ze swojej strony zachęcam zdecydowanie do nie odkładania drutów, szydełka, maszyny. Można choćby zabrać się za wydzierganie takiego ażurowego sweterka. Także warto pomyśleć o czapkach wiosennych, czy letnich. Moja rodzina wie co mam na myśli ;).

PS I mój tradycyjny apel czyli prośba o skorzystanie z przycisku +1 i/lub polubienie wpisu (serwisu) poprzez FB. Oczywiście, o ile podoba Ci wpis lub cały blog. Dziękuję :).

6 komentarzy do “Swetry na drutach i ażurowe wzory czyli trochę wiosny w zimie

  1. Sweterek – wiosenka- jest prześliczny i niepowtarzalny. Podoba się również mojej Córci Agnieszce. Bardzo proszę o pomoc w wydzierganiu tego cudeńka i napisać jak go zrobić. Pozdrawiam. Życzę pomysłu na nowe wzory. Halinka

    1. Wzór wynalazła Pani Kasia, dla której powstał ten sweterek – ponieważ nie jest mojego autorstwa, dlatego nie pojawił się w moich opisach. Ale mogę przesłać opis na maila – tylko, że jest w wersji rosyjskiej :). Ale schematy języka nie potrzebują – mi wystarczyły.
      pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.